SOCOMEC LAUNCHES SUPERIOR EFFICIENCY UPS – “DELPHYS XM AND POWER QUALITY METERS DIRIS A-100/A-200”
FWM by FWM
February 18, 2025
in National
0
DELPHYS XM- Key Features:
  • Guaranteed uptime with superior resiliency: DELPHYS XM has been designed to eliminate any single point of failure – modular design based on 100 kW modules that minimises maintenance time and complexity and intrinsic redundancy (N or N+1) for increased uptime and reliability.
Speaking about the new products, Meenu Singhal, Regional Managing Director, Socomec Innovative Power Solutions, Greater India says, “The launch of DELPHYS XM and DIRIS A-100/A-200 marks a significant milestone in our mission to provide innovative, reliable, and cost-effective power solutions for critical infrastructures. As a leader in power management, we are committed to pioneering initiatives that align with the nation’s broader sustainability goals, and each of our products reflects this dedication. We’re excited to introduce these solutions at Elecrama 2025 in Greater Noida, where attendees can discover their potential to reduce operational costs while enhancing reliability. With these advancements, Socomec is poised to play a key role in building a Viksit Bharat by 2047”.